Разделы:

Личности

7 ідей архітектора польських реформ Лешека Бальцеровича

10964

19:03, 20 Ноябрь 2015

Change

Найбільш цікаві новини

Лешек Бальцерович не просто реформував Польщу – він її врятував. Завдяки його швидким та радикальним реформам країна вирвалася з бідності, ставши успішним та повноправним членом ЄС. Сьогодні Польща, яка у 1990 році займала такі ж стартові позиції як і Україна, має середню зарплату на рівні $950, тоді як в нашій країні цей показник не перевищує $180.

На думку Бальцеровича, Україна завжди потребувала «шокових» реформ, але вони відкладалися під різними приводами – тому ми зараз і знаходимося в такій економічній ситуації.

Пропонуємо тобі 7 цитат Лешека Бальцеровича, які допоможуть зрозуміти, чому країні-сусідці вдалося досягти економічного процвітання, а Україні поки що ні. Але в нас є шанс – потрібна лише твоя підтримка.

guruinvest.com

guruinvest.com

«Навіть найуспішніші економічні реформи неминуче викликають значне невдоволення, однак половинчастість реформ або їхня відсутність рано чи пізно обернуться ще більшим розчаруванням і відчаєм у суспільстві».

 «Кожен, хто обізнаний з історією посткомуністичних реформ, не міг не помітити, що важливу роль у ній відігравали компетентні та рішучі реформатори в складі уряду, наявність або відсутність яких в керівництві країни є, безсумнівно, випадковим фактором»

Бальцерович не йшов на поступки суспільним вимогам, навіть коли мільйони поляків залишилися без роботи після першої хвилі реформ. Перетерпівши час, коли його ненавиділа вся країна, він дочекався моменту, коли ті, хто проклинав його, почали його обожнювати.

«Масштабні соціальні виплати, які й обумовлюють високий рівень оподаткування, як правило, породжують цілий ряд негативних явищ, таких як дефіцит робочої сили, зниження обсягів індивідуальних заощаджень, зловживання державними коштами з боку тих, хто їх отримує, і вироблення у людей залежності від державної допомоги»

«Наявність незалежного центрального банку не дозволяє вдатися до інфляційного фінансування бюджетного дефіциту, захищаючи тим самим людей від «інфляційного податку», тобто зниження доходів через знецінення грошей»

Бальцерович упевнений, що нацбанк повинен бути незалежним від політичного тиску і високопрофесійним. Сам він очолював центральний банк Польщі у 2001-2007 роках. За цей час інфляція зменшилася з 10% до 2%.

zn.ua

zn.ua

«Швидкий запуск реформ можна вважати свідченням правильного використання мізерного «політичного капіталу», подарованого історією, а затримку з ними – як ознаку того, що ці можливості були втрачені»

«Чим радикальніше розширення діяльності держави, тим більше шкоди воно завдає економіці. Розширення функцій держави в різних формах загрожує й іншими наслідками – поширенням корупції, ухиленням від податків, виникненням тіньової економіки і ослабленням функції держави щодо захисту збережених економічних свобод».

Бальцерович – затятий прихильник лібералізму. Для успішної економіки, на його думку, необхідний не тотальний держконтроль, а конкуренція, стабільність грошової одиниці, невисокі податки і гарантоване право приватної власності.

«Деякі реформи, які зазвичай визначають як  політичні», впливають як на політику, так і на економіку. Наприклад, ефективність і неупередженість судової системи має основоположне значення як для приборкання державного свавілля, так і для забезпечення прав власності та непорушності контрактів, тобто довгострокових перспектив економічного розвитку».

Про те, що економіку до успішного розвитку можуть підштовхнути також політичні реформи. Зокрема, створення незалежної судової системи – цінна порада для України.

Loading...

Читайте также