Разделы:

Bez-imeni-144

Безкоштовна медицина або скільки коштуватиме здоров’я в Чернівцях?

22

21:07, 22 Февраль 2016

Чернігів, Черкаси, Чернівці, Івано-Франківськ, Тернопіль і Рівне — у кожному з цих міст журналісти Громадського радіо проходили ті чи інші обстеження, спілкувалися з медперсоналом і керівництвом лікарень. Мета такого експерименту — дізнатися, чи беруть з людей кошти за медичні послуги, та дослідити, як збираються благодійні внески на потреби лікарень.

Чернівці — одне з небагатьох міст в Україні, де медичні заклади не співпрацюють з благодійними фондами. Проте тут розповсюджені благодійні внески, які збираються на рахунки лікарень.

«Купляємо всі ліки, все купляється, все платиться… Безплатно немає нічого, давайте скажемо так», — ділиться одна з пацієнток лікарні.

Інша пацієнтка каже, що подібні випадки трапляються, але пацієнтів платити ніхто не примушує:

«Взагалі, рідкий випадок і залежить чисто від твого бажання подякувати лікарю. Мова не йде про, не дай Боже, хабарі чи ще там щось, як тепер це називається, ні. Чисто з доброго ставлення до лікаря, який тобі приділив увагу, можливо, більше, ніж цього вимагає чистий професіоналізм чи твої відвідини поліклініки. Та зазвичай цього немає».

Проте навіть за аналіз крові в Чернівецькій обласній лікарні теж просять хоч невелику, але «благодійну» допомогу на потреби лабораторії. Так, журналісту дана послуга обійшлася в шість гривень. Ці гроші лаборантка взяла прямо в руки, не видавши пацієнту жодної квитанції.

Згодом вона пояснила, що на ці кошти вона закуповує витратні матеріали (вату, спирт, голки, медичні рукавички), оскільки матеріальне забезпечення лабораторії є недостатнім. Про необхідність оформлювати платежі за допомогою заяв чи квитанцій вона навіть не чула.

«Я закупляю голочки, вату і спирт. Або ви приносите своє. Це виходить як благодійний внесок», — пояснює лаборантка.

Натомість заступник говного лікаря Іван Баранецький запевняє, що працівники лікарні не беруть у руки кошти від пацієнтів. А якщо такі випадки трапляються — необхідно звертатися до правоохоронних органів.баранецький«Ні за карточки не беремо, ні кошти від пацієнтів не беремо. І лікарі в стаціонарі теж не беруть. Лікарі в стаціонарі пишуть, що треба купити, бо нам держава не дає, не фінансує. З того фінансування, що дає держава, 75% йде на оплату заробітної плати, решта на комунальні. Що лишається — йде вже на медикаменти й харчування», — поскаржився лікар.

Інший заступник головного лікаря Анатолій Лісовий підтвердив, що лікарня не співпрацює з жодними благодійними фондами, проте платні послуги та благодійні внески дійсно таки мають місце в медичному закладі. лісовийЗа словами Анатолія Лісового, перед тим як отримати платну послугу, пацієнт має здійснити платіж в бухгалтерії та отримати квитанцію.

Головний бухгалтер закладу Людмила Андрушак розповіла детальніше про те, як збирають благодійні внески в Чернівецькій обласній клінічній лікарні:

«Ми з благодійними фондами ні з якими не співпрацюємо, збираємо благодійні внески згідно постанови, згідно нашого наказу — добровільно, скільки хто може. Я не знаю, вони у відділеннях вирішують, скільки. Приходять до нас в касу, здають в касу, ми виписуємо ордер з печаткою, з підписом, і здаємо на наш рахунок. Потім з нашого рахунку використовуємо по відділеннях. Хто скільки може — і5, і 10 грн, і 50, і 300».людмилаУ багатьох медичних закладах прийнято публікувати для пацієнтів звітність про кількість зібраних благодійних внесків та їх подальше використання. Як розповіла головний бухгалтер, подібні звіти в Чернівецькій обласній лікарні дійсно є публічними — вони оприлюднюються на сайті лікарні, в Центрі здоров’я при Департаменті охорони здоров’я, а також безпосередньо в самій лікарні — в деяких відділеннях.

«Є звіт благодійних внесків. Звіт форма №4-2. Але в цьому звіті не тільки чисто гроші, а є й те, що люди принесли товаром. Є натуральні надходження, і грошові надходження — вони в одному звіті. На сайті є оприлюднено. Здаємо в Центр Здоров’я – вони оприлюднюють. Є оприлюднено по відділеннях. І якщо ми за ці гроші придбали холодильник або ще щось, там теж висить інформація, що це куплено за благодійні кошти», — розповіла головний бухгалтер.

Заступник головного лікаря Андрій Лісовий повідомив, що для такої звітності в лікарні навіть є окремий інформаційний стенд, проте, за його словами, на момент візиту журналістів він якраз знаходився в ремонті.

Тож пацієнтам слід розуміти, що платити за медичні послуги необхідно лише в тому разі, якщо вони віднесені до переліку платних відповідним нормативно-правовим актом або ж якщо пацієнт сам бажає допомогти лікарні. У будь-якому разі, оплата має здійснюватися виключно через касу, бухгалтерію або банківський термінал, а пацієнт має отримати квитанцію про здійснення платежу. Якщо ж медпрацівник бере гроші прямо в руки – це достатня підстава для того, аби звернутися в правоохоронні органи.

Людмила Гудзь і Анатолій Мележик для «Громадського радіо»

Загрузка...

Читайте также

Загрузка...