Разделы:

Ф1

Особистості

Чернівчанин, який побудував «театральну» Америку

4126

15:21, 22 Март 2016

Світова слава, визнання і увіковічнена шана. Кожне з цих понять можна пов`язати з багатьма вихідцями Чернівців, та сьогодні мова піде про людину, чий талант і майстерність, в прямому значенні слова, побудували театральну Америку. Знайомтесь!

Джон Еберсон — легендарний архітектор, який подарував світу 1200 найкрасивіших кінотеатрів

Майбутній, всесвітньовідомий архітектор Джон Еберсон народився 1875 році в єврейській родині Чернівців. Закінчив школу в Дрездені і вивчав електротехніку у Віденському університеті.Джон Еберсон

До Америки Еберсон приїхав на початку 1900-х і оселився в Сент-Луїсі. Дебютним творінням митця став проект кінотеатру «Джуел» (Jewel) в Хемілтоні, штат Огайо на 350 місць.

Та молодий і амбітний архітетор не бажав довго затримуватися на одному місці. Вже в 1926 році переселився в Чикаго, а потім у Нью-Йорк. Отримав загальну популярність, як автор відкритих кінотеатрів, багато з яких він спроектував у відмінностях екзотичних стилях, наприклад неоітальянского ренесансу, неомавританському, та інших. Багато з його проектів були в стилі арт-деко.

Він разом зі своїм сином Дрю Еберсоном спроектував близько 1200 кінотеатрів, театрів і оперних залів в десятках штатів Америки і за кордоном. Завдяки йому відразу кілька країн — Франція, Мексика, Австралія, Венесуела і США — отримали свої найкрасивіші будівлі.

Особливість творчості майстра полягала в його підході до роботи — навіть найменший кінотеатр він прикрашав так, немов тут планувалося відкрити музей. Деякі конструкції архітектор створював цілком з гіпсу.

Давайте знайомитись з творіннями знаменитого чернівчанина!

AFI Silver Theatre, 1938

№1

Створний Джоном Еберсоном AFI Silver Theatre здатний вмістити 1100 глядачів. Будівля перегукується з морською тематикою.

При погляді зверху, будівля імітує лінії судна. Еберсон розробив його таким, щоб дати кіноманам відчуття, що вони ступають на справжнє круїзне судно.

Grand Rex, 1932

o_5255

Гран-Рекс — найбільший кінозал Парижа і Європи, справжній палац кіно з 2 650 глядацькими кріслами з червоної шкіри і миготливими зірками на стелі. Знаходиться на Великих Бульварах у 2-му окрузі французької столиці за адресою 1, boulevard Poissonnière, побудований в 1932 році в стилі ар-деко. Атмосферний, в марокканському стилі зал є роботою архітектора-дизайнера інтер’єрів Моріса Дюфрена, стилізований у співпраці з відомим американським архітектором, родом з Чернівців —  Джоном Еберсоном.

Театр Тампа, 1926осн

Ще одне архітектурне творіння Джона Еберсона — театр Тампа. Родзинка театру — це орган, що складається з 900 труб, вбудованих в стелю.
Здалеку труби органу нагадують мерехтливі зірки. Театр був побудований в 1926 році. Еберсон, відомий своєю пристрастю до готичного стилю, «подарував» театру сердитих горгулій, які досі прикрашають театральний двір та вражають тисячі поціновувачів прекрасного.

Сподіваємось Вам, друзі, було цікаво дізнатися про ще одного видатного земляка, який хоч і здобув славу далеко за межами Чернівців та України, все одно залишається  славним уродженцем рідних Чернівців.

Загрузка...

Читайте также

Загрузка...