Разделы:

Культура

На Буковині тривають останні приготування до свята Маланки

662

20:31, 12 Январь 2016

На Буковині тривають останні приготування до Маланки. В кожному селі Чернівецької області колективи вже обрали собі вподобані образи. На Глибоччині – сучасні танки і кораблі, а у Вашківцях – стародавня переберія. В селі Чортория, на батьківщині Івана Миколайчука – люблять традиційних героїв Маланки: козаки, діди, чорти. Цьогоріч хлопці будуть циганами.

Останні репетиції у Чорториї. Чоловіки випробовують свої костюми в русі. Адже попереду доба без сну. Вони йдуть маланкувати.

Андрій Сав’юк, маланкар: «Від дідів-прадідів передається. Треба передавати традицію, бо інакше зникне все»

Микола Захаров, маланкар: Мусимо сутку проходити, щоб люди нас подивилися, щоб ми всіх розвеселили

Михайло розповідає, костюм кожного маланкаря вартує більш ніж 2 тисячі гривень. Кошти вкладають власні, обов’язково образ доповнюють елементи з бабусиної скрині.

Михайло Костащук, маланкар: «Я циган, а в цигана є скрипка. Але це не така скрипка, щоб грати, а щоб гроші збирати. А капелюх найшов давно у скрині. Він мені тепер пригодився»

Випросив у своєї матері бабусину хустку і Микола.

Микола Захаров, маланкар: Хустку взяв у мами, пообіцяв, що нічого з нею не зроблю, буси взяв у братової жінки, пообіцяв, що нічого з ними не зроблю

Краєзнавець Михайло Грицюк каже, традиції маланкування у Чорториї дуже давні. Щороку, навіть за часів радянських заборон, чоловіки збиралися на Василія у коляду.

Михайло Грицюк, краєзнавець: «Маски були такі страшні, що ми малі боялися на вулицю вийти. Маланка мала свій дух. Люди хотіли перевтілюватися. Я ж ніколи королем не буду, а тут переодягаюся в кого хочу»

Зараз маланкарі навпаки, добрі і обов’язково жартівливі.

Михайло Грицюк, краєзнавець: «Суть у чому, розвеселити людей. Просто як мумія ходити – не цікаво, треба розвеселити людей, того обирали людей, які вміли чудити»

Також незмінна традиція — жінкам зась на Маланку. Чоловіки самі із задоволенням приміряють сукні та роблять зачіски.

Андрій Сав’юк, маланкар: Самі стиаралися, бігуді клали, чолку крутили, всьо самі

Але попереджають – це лише на один день.

Андрій Сав’юк, маланкар: «Жіночу роботу не роблю, лиш красують, показуюся, одягаюся на пару годин, а далі повертаюся в той вигляд, в якому завжди буваю

Обов’язковий атрибут на Маланку – транспорт. Машину також прикрашають.

Олександр, маланкар: Веретеня взяли у старих людей, це народне наше, і прикрашаємо ще машину такими соняшниками, щоб було гарно

Останній штрих зробили, костюм дошили, музику обрали – цигани всім табором готові.

Джерело: АСС

Загрузка...

Читайте также

Загрузка...