Разделы:

погода

Новости

Радари нового покоління визначатимуть погоду у радіусі 200 кілометрів

41

12:45, 23 Март 2016

Для прогнозування небезпечних погодних явищ – грози, граду, шквального вітру – протягом кількох десятиліть синоптики використовують так звані метеорологічні радари або метеолокатори. Вони визначають небезпеку, розшифровуючи інформацію радіолуни, що відбивається від хмар. Якщо колись в Україні була ціла мережа таких радарів, що покривали всю територію країни, то на сьогодні їх залишилося лише шість. Один із них є на озброєнні чернівецьких синоптиків.
– Це – старий ламповий метеолокатор, який дає змогу визначити лише самий факт погодного явища, яке ймовірне на території області внаслідок проходження повітряних мас, тобто тільки те, чи принесуть ці хмари грозу, град, шквал, – каже начальник Чернівецького гідрометеоцентру Тетяна Негадайлова. – Зовсім інша справа – радари нового покоління, що в змозі визначити навіть кількісні характеристики метеоявищ. Вони визначають не тільки потужність, висоту і насиченість хмар, але й дають можливість оцінити кількість опадів у конкретній точці, силу вітру на ній, інтенсивність грози і мало не розмір градин.

Для Чернівецької області це є дуже важливим, наголошує Т. Негадайлова. метеорологічний радар
– Метеостанції на території області розміщені за 150 кілометрів одна від одної, вони фізично не в змозі охопити всі небезпечні ділянки, зокрема, гірські котловини, від інтенсивності опадів у яких значною мірою залежить сила повеней та швидкість прибуття води, – додає головний синоптик області. – З іншого боку, під час повені 2010 року біди наробили малі річки, на яких метеоспостереження взагалі не ведуться ані за кількістю опадів, ані за рівнем води.

Сучасний метеолокатор ліквідує всі ці «білі плями», бо дає змогу визначити детальний характер погоди у радіусі 200 кілометрів, причому – не лише в цілому, а й для кожної окремо взятої ділянки. Іншими словами, завдяки йому цілком можна прогнозувати, приміром, погоду у Чернівцях для кожного мікрорайону чи й навіть для кожної вулиці. І не лише інтенсивність злив, але й кількість снігу, силу вітру, інтенсивність грози чи вірогідність смерчу. Такий метеолокатор забезпечує цілодобове безперервне перекриття території з частотою оновлення інформації кожні 5 хвилин.

Крім прогнозування погоди, радар дуже цінний для авіації, позаяк дає оцінку розподілу напрямку вітру по вертикалі та зсув вітру. Останнє є дуже небезпечним явищем, якщо літак потрапляє у таку зону, не знаючи її характеристик, то може впасти (між іншим, саме зсув вітру є однією з версій причин падіння літака в аеропорту Ростова-на-Дону). Оскільки ж Чернівці не відмовилися від ідеї реанімувати летовище та відновити авіарейси, сучасний метеолокатор і з цього боку вкрай потрібен. До речі, на сьогодні єдиний радар такого класу в Україні працює в аеропорту «Бориспіль».

– Для Чернівецької області він також конче потрібен, адже тут є як рівнинні, так і гірські території, Карпати, звідки приходить чимала кількість повітряних мас, які спричиняють небезпечні метеоявища, та транскордонні річки, від ситуації на котрих залежить не лише наша країна, – коментує начальник Українського гідрометеоцентру Микола Кульбіда. – Тим паче, що у зв’язку зі зміною клімату дедалі частішають небезпечні погодні явища – шквальні вітри, смерчі, град, зростає інтенсивність грози тощо. Тому зараз Укрметеоцентр розробляє інвестиційний проект стосовно придбання й розміщення в Україні трьох сучасних метеолокаторів, один із яких буде у Чернівцях.

Джерело: Чернівецький промінь

Теги:

Загрузка...

Читайте также

Загрузка...