Разделы:

Культура

Вулиці Чернівців, якими ходимо щодня!

3926

19:33, 12 Декабрь 2015

Лише одиниці задумуються,чому вулиці, якими тисячі людей ходять щодня, мають такі назви як Вербова, Грибна, Осіння або Пирогова, Стасюка. Вулиці — це наша історія, наша пам’ять та наша особливість! Кожна з сотні вулиць Чернівців має свою історію, і люди заселяючись у будинок повинні знати хто жив тут до них, та чому саме так названа вулиця. Відкрийте для себе таке таємниче та цікаве місто!

Вулиця Головна2_800x600 З 1780 року найцентральніша вулиця Чернівців, що починалась на стику вулиць Б. Хмельницького та П. Сагайдачного, називалась Головною. Та у різні роки існування та розвитку Чернівців, частини сучаної Головної називали і Львівською, і Ратушною, і Семигородською. Згодом вулицю продовжили до річки Прут, до сучасної Гагаріна. Тільки Головну вулицю, містяни називали “шосе”, бо тільки вона була гравійною та оснащеною технологічними системами. Згодом вона мала назви королів та певний час навіть була вулицею Леніна. І це, напевно, одна з небагатьох відомостей, що знайомі пересічним чернівчанам. Тільки в 1992 році і до нині вулиця, що проходить через все місто знову стала Головною.

Вулиця Ольги Кобилянської1_800x600 Неможливо уявити екскурс вулицями Чернівців без Панської. Сучасну назву вона отримала з 1940 року на честь видатної української письменниці Ольги Кобилянської, а ще наприкінці XIX ст., її називали «вулицею, що веде до лісу». Важко повірити, але в часи розбудови міста — це були просто великі горби, букові та грабові дерева, а місцями і болота. Та згодом стали зводити багатоповерхові житлові будинки та державні установи. Завершилась забудова ще в австрійський час і називалась «Геренгассе», що в перекладі означає «Панська вулиця». Також, у різні часи, одна з центальних вулиць Чернівців називалась “дорога на Молодію”, “Верхня Панська” та навіть була вулицею Флондора.

Вулиця Тараса Шевченка

Мало хто знає, та колись вулиця складалась з двох: Новий Світ (вела від Головної до Руської) та Шпитальна (від Головної до Героїв Майдану). З 1918 року до 1940 перша частина вулиці отримала назву Марашешть, в 1944 році її перейменували на Шевченка, а друга названа на честь відомого чернівецького бургомістра Антона Кохановського фон Ставчанського. Кажуть, що вулиці перейменовували з приходом нової влади, а тому з приходом радянської її перейменували на вулицю Енгельса. Однак з 1949 року вулиця Тараса Шеченка стала такою, якою ми звикли її бачити сьогодні!

Вулиця митрополита Андрея ШептицькогоChernivtsi8_800x600 Уявити тільки, але саме цю вулицю перейменовували 7 разів! У різний час вона називалась вулицею «Крайової палати» (бо саме тут містився найвищий орган місцевого самоврядування Буковини – Крайовий сейм), і генерала Мірческу, і «дорогою на Горечу», пізніше «Цуринською вулицею», «вулицею Фіріха», та «вулицею Шнірха». А ще до кінця вересня 1991 року – була вулицею Щорса. І тільки 24 вересня 1991 року рішенням виконавчого комітету Чернівецької міськради її перейменували на честь відомого діяча українського народу митрополита Андрея Шептицького.

Вулиця Турецька є однією з найстаріших вулиць міста111_800x600Сьогодні вулиця складається з двох, колись вони мали назви «Турецька» та «Турецької Криниці». Навіть у час входження нашого краю до складу Румунії історичні назви збереглись, а от з приходом радянської влади вулиці об’єднали і з’явилась одна — «Турецька». Пізніше 1950 року її перейменували на честь болгарського державного і політичного діяча Василя Петрова Коларова. Історчну назву «Турецька» повернули тільки 21 квітня 1992 року рішенням виконкому.

Вулиця Українська3_800x600 До 1944 року вулиця складалсь з двох вулиць: Мірчі Воде (господар Молдавії) та Янку Зотта (великий землевласник. Один із представників аристократичної родини Зота, яка володіла багатьма маєтками у Північній Буковині). Напевно, всім відомо, що називалась Українська і «Нижня панська», а от чи знали ви, що була вона і «Зміїна». Змінювалися назви, змінювалися номери та адреси та ще швидше змінювалися мешканці. Саме тут жив юрист, громадський іполітичний діяч, багатолітній віце-бургомістр і бургомістер Чернівців Едуард Райс, на честь якого згодом була перейменована вулиця. Так було не довго, адже 24 серпня 1944 року, згідно з постановою Чернівецької міськради «про перейменування площ та вулиць міста Чернівці» історична назва «Українська» повернулась.

«Синонімічною» до Української є вулиця Руська12975570_c81fd43b_800x600 З приходом на Буковину румунської влади Руська стала Румунською і називалась так до 1940 року. Ще з 1816 року йшли активні обговорення щодо «відкриття вулиці Руської від «головної площі міста». Колись вела вона тільки до «Русько-католицької парафіяльної церкви», з цим і пов’язують  назву. Є багато тлумачень походження Руської. Найбільш вірогідною є та, що назва вулиці походить від слів «руські люди, руснаки», тобто українці. Сучасна назва є історичною тому 24 серпня 1944 року Руська стала Руською!

Loading...
Загрузка...

Читайте также

Загрузка...