Разделы:

kulinarnyiy-master-klas-dlya-detey

Діти

Чи варто платити дитині гроші за виконання домашніх обов’язків

59

12:00, 15 Апрель 2019

Change

Найбільш цікаві новини

Син прибрав у своїй кімнаті і забрав сестру з садочка, дочка вимила посуд і отримала п’ятірку. Чи варто винагороджувати їх за це грошима? У чому різниця між платою і заохоченням, пише gazeta.ua

«Я завжди плачу синові за допомогу на присадибній ділянці, — розповідає Микола. Він упевнений, що в 13 років син-підліток повинен мати свої кишенькові гроші: з їх допомогою він навчиться планувати витрати, зіставляти свої запити з доходами сім’ї».

«Це просто аморально, — обурюється Тетяна, мама двох молодших школярів. — Якщо так виховувати своїх синів, то в старості я повинна буду платити їм за те, що вони подадуть мені склянку води.»

Світлана, мама першокласниці, сумнівається: «У дитинстві батько давав мені «на морозиво» за хороші оцінки, але, здається, це не впливало на моє бажання вчитися. Якщо я тепер почну платити дочці, боюся, вона стане вимагати цього навіть за дрібниці: «Я прибрала іграшки — плати».

Система цінностей

Для когось будь-яка домашня робота, яку виконують діти, сприймається як природний обов’язок: в три роки дитина цілком може поставити в мийку чашку і тарілку, а у вісім років — викинути сміття. Інші батьки вважають, що дитина повинна, наприклад, прибирати в своїй кімнаті, а ось за те, що вона зробила більше, скажімо, акуратно розклала книги у себе на полицях, їй варто заплатити.

«Сім’я — цілісна система, — говорять психологи, — і дитина займає в ній певне місце. Як і в інших членів сім’ї, у неї є певні права та обов’язки. Але коли вона робить щось крім цього, докладає додаткові зусилля, природно, що батьки можуть не тільки подякувати їй, але й висловити свою подяку матеріально».

«Гроші — лише один із способів висловити своє задоволення і показати дитині, що ми цінуємо її зусилля, старанність, наполегливість, — вважають психологи. — Гроші добре виконують роль подарунка». Особливо важливий такий презент для підлітків: вони часто віддаляються від батьків, і така форма уваги до них може викликати у відповідь бажання більше брати участь в житті сім’ї».

Читайте також: В Киеве свои коллекции одежды представили маленькие дети (ВИДЕО)

Як оцінювати п’ятірки

«Ми вимагаємо, щоб наш 14-річний син приносив хороші оцінки з профільних предметів, які він складатиме при вступі в інститут, — розповідає Христина. — За кожну п’ятірку в чверті він отримує «преміальні»». Христина цілком задоволена — син вчиться добре.

«Не варто забувати, що оцінка не абсолют і платити за неї дітям не можна, — впевнені психологи. — Одна і та ж трійка може бути різною: не довчив або хвилювався, чи захворів? Те ж саме з п’ятіркою: можливо, добре підготувався, а може, списав? Що ми робимо, коли «оплачуємо» таку п’ятірку, — закріплюємо бажання вчитися або спонукаємо шукати легких шляхів? І виходить, що батькам буває простіше «відкупитися» або «оштрафувати» дитину, ніж зрозуміти, що саме стоїть за тією чи іншою оцінкою».

«Дитина вчиться для себе, вона не робить послугу батькам — це дуже важливо зрозуміти обом сторонам, — вважають психологи. — Звісно, ми повинні створити умови для її навчання, допомагати і підтримувати, але не брати на себе відповідальність за її успіхи.»

Нагорода, але не зарплата

«Ми обіцяли нашій 10-річній дочці в кінці року нагородити її і заплатити певну суму, якщо вчителька музики буде нею задоволена, — скаржиться Марія, — але дочка як ухилялася від занять, так і ухиляється.»

«Багатьом дітям важко довго чекати обіцяної нагороди, — пояснюють психологи. — «В кінці року» — це ціла вічність для 10-річної дівчинки. Можна, наприклад, домовитися так: якщо ти весь тиждень будеш займатися по 1,5 години, поливати квіти або прибирати іграшки в кімнаті, то в неділю у тебе буде на що сходити в кіно з друзями».

Але тут важливо не переборщити: нагорода повинна відповідати прикладеному зусиллю. Невелике зусилля — невелика нагорода, серйозне — серйозний бонус. Якщо ваш 10-річний син протягом тижня не буде розкидати по кімнаті свої речі, а стане складати їх в ящик для білизни, подібне зусилля не може бути рівноцінним, скажімо, вартості нового комп’ютера. Справедливо встановити винагороду, яка дорівнює недорогому подарунку: м’якій іграшці, книзі, комп’ютерній грі і т.д.

Штрафні санкції

Деякі батьки не лише платять дітям «за добре», а й штрафують «за погане». Якщо дитина загубила телефон або отримала двійку за твір, вона позбавляється обіцяної винагороди або кишенькових грошей.

«Грошовий штраф, як і будь-яке покарання, менш дієвий, на відміну від заохочення, — пояснюють психологи. — Штраф логічний лише в системі ділових відносин дорослих, а для дитини він часто не має взагалі ніякого значення, адже у багатьох дітей немає достатньо чіткої мотивації для володіння грошима. Деяким простіше нічого не робити, ніж «напружитися і заробити». Тому штрафів в чистому вигляді бути не повинно, але необхідна тверда домовленість, до яких наслідків призведе невиконання умов договору».

Призи та досягнення

«Заохочення грошима все ж має залишатися чимось особливим, — пояснюють психологи. — Важливо, щоб цей подарунок відповідав внутрішнім відчуттям дитини: я заслужив це!» Як добитися того, щоб гроші для дитини не стали самоціллю? Якщо вона відчуває, що з їх допомогою батьки підтримують її, оцінюють її зусилля, а не просто відкуповуються, не підміняють грошовими знаками турботу, любов і ніжність, то вона сприйме гроші просто як хороший подарунок».

А як же бути з повсякденними обов’язками, які так не хочеться виконувати? У буквальному сенсі платити за домашню роботу не варто. Всі домашні її роблять — все і для всіх. Але самі домовленості про розділення домашніх справ повинні бути присутніми обов’язково. І регулярно переглядатися, тому що нові обставини з’являються постійно.

Як же провести грань між платою і нагородою? Плата — це компенсація за виконану роботу, а нагорода — заохочення за досягнення. Робота — це те, що людина вже вміє робити. Нагорода дається за те, чого вона навчилася, чого домоглася, створила.

Loading...

Читайте также