Разделы:

Украина завтра

Україна може стати європейським Китаєм

591

13:01, 11 Август 2015

Change

Найбільш цікаві новини

Власник автоскладального підприємства Олег Боярин виступає за державний протекціонізм, але при цьому не соромиться критикувати владу. В кінці 2013 року він чи не єдиний з українських автомагнатів публічно звинуватив уряд у тиску на бізнес. Сьогодні Олег Боярин дорікає уряду за неефективне управління економікою. У своєму інтервю він розповів про популізм влади, чому його «Шкоди» не експортуються в Європу, і як Україні не перетворитися на сировинний придаток Європи.

З якими показниками виробництва і продажів «Єврокар» закінчив перший квартал 2015 року?

Випустили 530 автомобілів. Це 37% від обсягів виробництва першого кварталу 2014 року. Продали всього 395 автомобілів. Найбільш продаваною моделлю залишається Octavia – реалізовано 175 машин. Падіння катастрофічне. Але в даному випадку цифри – це наслідок тієї політики, яку проводить уряд.

У чому вона полягає?

Намітилася стійка тенденція деіндустріалізації країни. З України роблять сировинний придаток світової економіки. За нинішньої моделі економічного розвитку, яку реалізує прем’єр-міністр, економіка може прогодувати не більше 10 млн. осіб (з дітьми та пенсіонерами). Наведу дві цифри. У 2000 році в реальному секторі економіки було зайнято 4,6 млн. чоловік. Сьогодні, за офіційними даними, людей, які зайняті в реальному секторі, 2 млн. Насправді з урахуванням фактора повної зайнятості їх трохи більше 1 млн. осіб.

Деякі експерти навпаки кажуть, що ринок оживає. «ЗАЗ», наприклад, відновлює виробництво (в тому числі і автобусів). Активізувалися продажі авто. Ви бачите позитивні сигнали на ринку?

На жаль, ні. Ми побачили за минулий рік повну бездіяльність у реалізації яких би то не було реформ. Тільки прем’єр-міністр вважає, що уряд досяг успіхів. Бізнес же бачить, що ми опускаємося все глибше в кризову яму і не розуміємо, як з неї вибиратися.

Авторинок досяг дна, або продажі будуть і далі падати?

Ще не досяг. Я намагаюся бути реалістом і спираюся винятково на макроекономічні показники. Зрозуміло, що є певний мінімальний обсяг ринку і частково потенціал зростання з огляду на те, що в Україні один з найстаріших автопарків в Європі. Є люди, які можуть купувати авто в будь-який час і на будь-яких умовах. Але їх дуже мало. Без запуску промисловості, що еквівалентно відновленню економіки, говорити про відновлення ринку неможливо.

Ви вважаєте, що яма в економіці – це заслуга конкретної людини, Арсенія Яценюка? Адже є об’єктивні чинники. Це і економічна спадщина минулої влади, зараз йде війна на Сході, девальвація гривні…

Прем’єр, як і будь-який керівник на підприємстві, несе відповідальність як за дії підлеглих, в даному випадку міністрів, так і за результат в цілому. Війна не може бути виправданням для провальної економічної політики. Вона, навпаки, повинна бути стимулом для швидкого проведення реформ. На них потрібно витрачати місяці, а не роки.

Але ви ж не вважаєте, що прем’єр – ворог собі і свідомо ховає економіку? Адже від цього залежить і його рейтинг в тому числі…

Я думаю, що одних політичних амбіцій недостатньо. Потрібно бути в першу чергу хорошим менеджером. Так, кількість податків зменшили, але зміни виключно технічні. Від перестановки доданків сума не змінилася, адже база нарахування не залишилася колишньою, вона розширилася. Потрібно провести реальну податкову реформу з скороченням податків де-факто, щоб бізнес, платник податків почав вірити уряду.

Як ви можете оцінити роботу Мінекономрозвитку, яке сьогодні є правонаступником Мінпромполітики? До речі, міністр економіки Айварас Абромавічус позначив своє ставлення до українського автопрому, заявивши: «Навіщо прикидатися, що у нас є виробництво автомобілів, якщо це лише збірка?» Як ви оцінюєте цю заяву?

Нові люди, які прийшли в міністерство, вселяють надію на якісь зміни. Але проблеми мають системний характер, і люди рівня замміністра або радника, швидше за все, не можуть щось глобально змінити без глибших змін самої системи. Що стосується заяви міністра, можу сказати, що якщо він в праві вважати, що у нас немає автомобільної промисловості, то і ми маємо право вважати, що у нас немає міністра економіки. У нас є потужності з виробництва автомобілів, на яких можуть виготовлятися сотні тисяч машин для Європи. Наші технології дозволяють випускати автомобілі європейського рівня. Але ці потужності стоять порожні і не працюють. Ми можемо не мати свого автопрому в глобальному розумінні (технологій, вітчизняних моделей авто), але ми можемо бути виробничим майданчиком не гірше Словаччини, Угорщини, Туреччини та Росії.

Можете конкретизувати, яких рішень ви чекаєте від Кабміну?

Тотальне зменшення податкового тиску у всіх секторах економіки. Потрібно розробити програму зайнятості населення в першу чергу в реальному секторі, а також секторальні програми розвитку. Вона повинна бути одна, а не як зараз 89, але реально здійсненна і виконувана. Потрібно зайняти людей, дати їм роботу, щоб країна щось виробляла.

За рахунок чого ви можете завантажити потужності вже зараз? У вас є план, як це зробити? Чому ви не поставляєте автомобілі в Європу, адже європейські країни де-факто знизили бар’єри для української продукції?

Інформація про те, що ринок Європи відкритий для української продукції, – фікція. Зараз мито в ЄС вище, ніж було два роки тому. За системою ГСП воно була на рівні 6,5%, стало – 8,6%, згідно з Угодою про асоціацію та ЗВТ. Стане 0 тільки через 7 років. Про які де-факто зниження йдеться?

Зараз ЄС тимчасово відкрив кордон для великого переліку товарів українського походження. Це не стимулює постачати туди автомобілі?

Вони відкрили ринок в основному для сировини і товарів АПК. При цьому встановлені найжорстокіші квоти. Наприклад, обнулені ставки на кокоси, ананаси, імбир, бамбук, чай і т.д. Товари, які у нас не вирощуються і не виробляються. При цьому якщо ми перевищуємо квоти, ставки мит на товари, які Україна традиційно експортує на ринки ЄС (м’ясо птиці, яйця, сири, вершкове масло), варіюються від 80 до 270%. На автомобілі базова ставка 10%. Відповідно, з такими митами виробляти автомобілі для європейського ринку сьогодні немає сенсу. Залишаються тільки резерви внутрішнього ринку.

В Україні дешева робоча сила. Це не дозволяє виробляти більш дешеві за собівартістю автомобілі для Європи, навіть з урахуванням сплати мита?

Питома частка праці в собівартості автомобіля – до 2%. Це не перекриває встановлені 8,6% мита. Сьогодні в уряді в якості радника працює архітектор словацького автомобільного дива Іван Міклош. Ви з ним зустрічалися? Досвід Словаччини застосуємо в Україні? Те, що він зробив у Словаччині, вселяє повагу. Але чи є у Міклоша реальні повноваження на реалізацію реформи в Україні – велике питання. Я впевнений, що ми можемо застосувати досвід Словаччини. Україна може бути експортно орієнтованим виробничим майданчиком для випуску компонентів, комплектуючих, і автомобілів в тому числі.

Що для цього потрібно?

Потрібно створити інвестиційні умови не гірші, ніж у Румунії, Польщі, Словаччині тощо. В Україні діє «податок на інвестицію»: щоб створити виробництво, потрібно сукупно заплатити податків 35-40% від суми інвестиції. Для створення прийнятного інвестиційного середовища потрібно обнулити мито (зараз від 3-5%) і ПДВ на обладнання, ввезене для створення нових виробничих потужностей, яке не виробляється в Україні. Скасувати податок на прибуток, який реінвестується в розвиток. Своєчасно повертати ПДВ, чого держава не робить. У згаданих країнах інвестору, який створює виробництво, держава безкоштовно дає землю, проводить за свій рахунок комунікації, надає пільговий період оплати, дотує створення кожного робочого місця і т.д. У нас же при будівництві нового об’єкта потрібно заплатити пайовий внесок на розвиток локальної інфраструктури в розмірі до 10% від суми інвестиції. Хто прийде на такі умови інвестувати?

Імпортні мита потрібно підвищувати? Чому Україна не зніме всі бар’єри?

В Україні потребують заміни близько 6 млн. автомобілів віком понад 10 років. Заміна цього парку оцінюється майже в $100 млрд. Ці гроші можуть піти за кордон в якості оплати імпорту, на розвиток глобальних корпорацій, або можуть залишитися в Україні. Але для цього тут має бути виробництво. Якщо ми хочемо не підтримуватиме зарубіжних виробників, а створити свою розвинену автомобільну галузь, мита потрібно підвищувати. Тоді це стимулює великі автоконцерни не імпортувалася сюди автомобілі, а виробляти їх тут, локально. 

Loading...

Читайте также